Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne i zewnętrzne – instrukcja
Remont domu lub mieszkania to spora inwestycja, która wymaga nie tylko czasu, ale także dużych nakładów finansowych. Właśnie z tego powodu, wiele osób poszukuje sposobów na to, aby ograniczyć koszty inwestycji, a tym samym – decyduje się wykonać część prac samodzielnie. Dotyczy to między innymi montażu stolarki drzwiowej, co wymaga dużej precyzji. Bardzo ważne jest w tym miejscu między innymi to, aby poprawnie wykonać pomiar drzwi wewnętrznych (pokojowych) albo zewnętrznych (wejściowych).
Pozornie może się wydawać, że zmierzenie drzwi to prosta czynność, jednakże z praktyce należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. W poniższym wpisie przedstawiamy, jak dokonać pomiaru drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Sprawdź także, jakich błędów należy unikać, gdy chcemy uzyskać precyzyjny wymiar skrzydła drzwi.
Narzędzia potrzebne do zmierzenia drzwi
Pomiar drzwi jest kluczowym etapem w procesie ich wymiany lub instalacji. Zanim jednak przystąpimy do precyzyjnego określenia ich wymiarów (długości oraz szerokości), wcześniej musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, które pozwolą nam na wykonanie wspomnianej czynności. Aby zmierzyć drzwi wejściowe lub pokojowe, potrzebne nam będą:
- miarka zwijana – najlepiej taka, która ma przynajmniej 3 metry długości;
- poziomica – przyda się do sprawdzenia, czy otwór drzwiowy jest równy;
- notatnik i ołówek – to niepozorna narzędzia będą nam bardzo pomocne, aby zanotować wymiary drzwi i wszelkie uwagi związane z ich montażem;
- kątownik – pomoże w sprawdzeniu kątów w otworach drzwiowych.
Wyposażeni w odpowiednie narzędzia, możemy przejść do najważniejszej czynności, jaką jest mierzenie drzwi. Poniżej instrukcja pomiaru drzwi krok po kroku.
Mierzenie drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych – podstawowe informacje
Aby dokonać prawidłowego wymiarowania drzwi, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, aby określić wysokość, grubość czy szerokość drzwi, zmierz wspomniane parametry w kilku różnych miejscach. To bardzo ważne, ponieważ wyniki mogą się od siebie nieco różnić i dotyczy to nie tylko starego, ale także nowego budownictwa.
Jeżeli chcemy dokonać montażu drzwi, ewentualne nierówności można wyeliminować na dwa sposoby: wykorzystując specjalną piankę lub kupując ościeżnicę regulowaną, która jest nie tylko prosta w montażu, ale dodatkowo prezentuje się bardzo estetycznie.
Prawidłowy pomiar drzwi – instrukcja
Na początku warto przyjrzeć się temu, jak dokonać pomiaru drzwi, gdy nie mamy zainstalowanej futryny. W tej sytuacji musimy dokonać pomiaru otworu oraz skrzydła drzwiowego.
W przypadku otworu drzwiowego, powinniśmy dokonać pomiaru wysokości i szerokości w kilku miejscach, a następnie odnotować najmniejszy wynik. Wysokość otworu drzwiowego powinna być dokonana od podłogi do górnego kąta, zaś szerokość – od jednego boku do drugiego. Kolejny krok to mierzenie grubości muru. Jeżeli dokonujemy pomiaru drzwi pokojowych, trzeba też wziąć pod uwagę między innymi grubość glazury.
Mierzenie drzwi do starej futryny
Jeżeli zależy nam na tym, aby tylko odświeżyć wygląd naszych wnętrz, nie musimy od razu decydować się na wymianę futryny, a jedynie zmienić skrzydła. Tutaj również trzeba pamiętać o prawidłowym pomiarze.
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to sprawdzenie stabilności futryny. Ma to ogromne znaczenie dla możliwości zamontowania skrzydła drzwiowego, a następnie prawidłowego ich użytkowania. Zdarzają się też przypadki, że niestabilna futryna nie jest w stanie utrzymać ciężaru nowego skrzydła.
Dokonując pomiaru otworu drzwiowego z zamontowaną futryną, trzeba zmierzyć wysokość od podłogi do góry futryny. Boki mierzymy od jednego do drugiego boku, z pominięciem listew wykończeniowych.
Dlaczego prawidłowy pomiar drzwi jest tak ważny?
Prawidłowy pomiar, a co za tym idzie również montaż drzwi ma ogromne znaczenie z kilku przynajmniej powodów. Warto mieć na uwadze to, że źle zamontowane drzwi wejściowe mogą znacznie obniżać komfort cieplny, a co za tym idzie – prowadzić do zwiększonych rachunków za ogrzewanie. Konsekwencją może być też zbieranie się w okolicach drzwi wilgoci w przypadku opadów deszczu albo śniegu.
W przypadku drzwi pokojowych, źle dokonany pomiar może sprawiać, że drzwi nie będą nam zapewniać dobrej akustyki, a także będą ocierać się o podłogę. To z kolei prowadzić będzie do szybkiego niszczenia paneli lub płytek podłogowych.
Wybierając elementy stolarki, warto postawić na niezawodne rozwiązanie. Bardzo dobrą opcją będą drzwi aluminiowe, które świetnie sprawdzają się zarówno jako drzwi zewnętrzne (wejściowe), jak i wewnętrzne (pokojowe).