Jak myć okna bez smug?

Powoli mijają już czasy, kiedy okna w naszych domach były dość szczelnie zasłonięte ciężkimi firanami, które z jednej strony miały zapewniać nam prywatność, a z drugiej zasłaniać dość nieestetyczne wnęki. Obecnie – szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach – rezygnuje się z tego typu dekoracji, gdyż to właśnie okna stają się ozdobą samą w sobie.

Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, aby przez cały rok (a nie tylko od święta) zachwycały czystością i brakiem smug. Pozornie może się wydawać, że mycie okien to bardzo prosta czynność, do której wystarczy odpowiedni płyn, ciepła woda oraz ściereczka. W praktyce sprawa może być jednak nieco bardziej skomplikowana. A zatem – jak umyć okna bez smug? Jakich błędów należy unikać, a o czym koniecznie pamiętać? Czym najlepiej myć okna? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu. Przeczytaj koniecznie, jeżeli właśnie planujesz generalne porządki i chcesz, aby twoje okna przez długi czas wyglądały perfekcyjnie.

Kiedy najlepiej myć okna?

Wiele osób skupia się głównie na tym, jak umyć okno. Trzeba mieć jednak na uwadze, że bardzo ważne jest także to, kiedy wykonujemy wspomnianą czynnością. Przede wszystkim nie należy myć okien w pełnym słońcu i podczas mrozów. Dlaczego?

W tym pierwszym przypadku woda bardzo szybko paruje na szybkie, pozostawiając nieestetyczne smugi oraz zacieki. Patrząc pod oślepiające słońce, trudno będzie nam także określić, czy okna zostały dobrze umyte i nie ma na nich zabrudzeń. Podobnie sprawa wygląda, kiedy myjemy okno, gdy na dworze panują bardzo niskie temperatury. Wówczas woda na szybach szybko zamarza, a to powodować może nie tylko nieestetyczne smugi, ale także drobne zarysowania na szybkie. Najlepiej zatem myć okna, kiedy sprzyja nam pogoda – temperatura nie jest ani zbyt niska ani zbyt wysoka, nie ma opadów, a słońce nie świeci wprost w nasze szyby.

Latem na przykład warto myć okna rano, kiedy temperatura na zewnątrz jest nieco niższa, a słońce nie utrudnia nam porządków. Duże znaczenie będzie miało także to, od jakiej strony myjemy okna. Przykładowo te znajdujące się od północy niemal przez cały dzień będą zaciemnione, ale już te południowe już tylko do godziny 11 albo po 15. Warto mieć to na uwadze, kiedy zastanawiamy się, jak myć okna bez smug.

Czym najlepiej myć okna?

Następna sprawa dotyczy tego, czym myć okna, żeby nie było smug. Tutaj istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które warto wypróbować. Pierwszym z nich jest mycie okien wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W ten sposób pozbędziemy się zabrudzeń z szyb. Następnie należy jednak spryskać okna specjalnym płynem do szyb i wypolerować okna ręcznikiem papierowym.

Dobrym pomysłem, czym najlepiej myć okna, jest wykorzystanie mieszanki wody i octu. W ten sposób unikniemy kłopotliwych smug, a szyby będą się ładnie błyszczeć. Jeżeli chcemy skutecznie myć okna, skorzystajmy też z odpowiednich akcesoriów. Z pewnością przydadzą nam się specjalne ściereczki z mikrofibry (usuwają kłopotliwy kurz, który lubi się pojawiać na szybach w trakcie mycia) oraz specjalna gumowa ściągaczka.

Jak myć okna bez smug: wnioski

Mycie okien bez smug może być bardzo proste. Wystarczy tylko odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim pamiętajmy także o kolejności – najpierw umyjmy ramy oraz parapety zewnętrze, a następnie (świeżą wodą z odpowiednim detergentem) szyby. Jeżeli posiadamy na przykład okna aluminiowe, to umycie ram będzie bardzo proste. Wystarczy nam do tego miękka ściereczka oraz ciepła woda z odrobiną płynu do naczyń.

Pamiętaj, że regularne mycie okien nie tylko poprawia wygląd domu bądź mieszkania, ale także pozwala na lepsze doświetlenie pomieszczenia naturalnym światłem. Teraz, gdy znasz sekrety skutecznego sprzątania, mycie okien bez smug nie powinno stanowić problemu. Wystarczy trochę praktyki, odpowiednie akcesoria i technika, a Twoje okna będą lśnić czystością bez żadnych smug.